Wskaźnik NBK. Łatwy odczyt poziomu w zbiornikach.

NBK

Dzięki zastosowaniu wskaźników poziomu serii NBK odczyt wysokości słupa cieczy w zbiorniku jest możliwy nawet z dużej odległości. Pływak, dobrany na odpowiednią gęstość, porusza się w komorze pomiarowej montowanej z boku zbiornika. Długość pomiarową dobiera się indywidualnie, w zależności od wymiarów zbiornika, a przepływ cieczy zapewniają dwa króćce przyłączeniowe na dole i na górze komory pomiarowej. Aby umożliwić sprawdzenie poziomu cieczy zastosowano dwukolorowe rolki magnetyczne, które obracają się o 180 stopni, zgodnie ze zmianami poziomu cieczy w zbiorniku głównym. Kolor czerwony wskazuje na rzeczywisty poziom cieczy. Powyżej lustra rolki nie obracają się i pozostają białe.

Mierniki typu NBK są odpowiednie do pomiaru wody, różnych substancji chemicznych, a nawet dla olejów o lepkości do 200 mm²/s. W zależności od modelu, maksymalne ciśnienie pracy wynosi 320 bar, a temperatura +400°C. Dostępne jest również wykonanie z certyfikatem ATEX do pracy w strefie zagrożonej wybuchem. Urządzenia te posiadają również certyfikat morski GL (Germanischer Llyod), które pozwala na zastosowanie ich na statkach.

Pojedyncza komora pływakowa może osiągać długość do 5500 mm. W przypadku zbiorników o większej wysokości stosuje się mierniki wielosegmentowe. Mierniki NBK mogą być wyposażone w różnego rodzaju przetworniki pomiarowe do ciągłego pomiaru poziomu z wyjściem 4…20 mA lub alarmowe zestyki progowe. Dostępne są również liczne protokoły komunikacyjne jak: HART®, Profibus®-PA lub FOUNDATION™ Fieldbus
Stopień ochrony przetworników elektronicznych to IP65 lub wyższy.