Przepływomierz owalno-kołowy do cieczy o małej i dużej lepkości.

Przepływomierz owalno-kołowy serii DON firmy KOBOLD został zaprojektowany do pomiaru przepływu cieczy lepkich. Używany jest do monitorowania przepływu i dozowania smarów, past lub olei. Jego konstrukcja pozwala na mierzenie przepływu wody, różnych chemikaliów, a nawet paliw. Ciecze o lepkości od 0 do 1000 cP mogą być mierzone przy użyciu standardowych przepływomierzy DON. Natomiast specjalnie wykonane podcięte koła stosowane są w przepływomierzach, które mierzą ciecze o lepkości do 1,000,000 cP.

Przepływomierz owalno-kołowy

Wiele możliwości konfiguracyjnych i szeroka gama wykonań sprawiają, że urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.Dostępne jest 13 różnych zakresów pomiarowych, od 0,5–36 l/h aż do 150–2500 l/h. Przyłącza występują w dwóch wersjach: gwintowych lub kołnierzowych. Przepływomierze ze stali kwasoodpornej mogą pracować przy ciśnieniu do 100 bar. Dostępna jest również wersja specjalna na wysokie temperatury, do 150°C.Trzy wersje przetwornika z wyświetlaczem LCD zapewniają elastyczność zastosowań w wielu aplikacjach przemysłowych.

Wysokiej jakości grafitowe łożyska w przepływomierzach z kołami ze stali kwasoodpornej i bezkontaktowa metoda wykrywania ich obrotów poprzez magnesy zapewniają praktycznie bezobsługową pracę. Stosowane są również koła wykonane z tworzywa PPS, które nie wymagają żadnego dodatkowego łożyskowania. Korpus przepływomierzy wykonany może być z aluminium lub stali kwasoodpornej. Dzięki wysokiej dokładności, sięgającej ± 0.03%, przepływomierze DON idealnie sprawdzają się w układach dozowania. Nie są wymagane odcinki proste przed i za przepływomierzem, dzięki czemu ich zabudowa nie zajmuje dużo miejsca na rurociągu.

Dostępne są również następujące sygnały wyjściowe: zasilane z pętli analogowe wyjście 4…20 mA bez wyświetlacza, licznik mechaniczny z kasowalnym licznikiem dziennym, liczniki elektroniczne, szereg wyjść impulsowych i wyjście impulsowe z dwoma czujnikami Halla, które można zastosować w aplikacjach o dwu-kierunkowym przepływie. Dostępne są również wykonania przeciwwybuchowe (Exd) i wykonanie iskrobezpieczne Exia (ATEX i IECEx), które dopełniają szeroką gamę rozwiązań oferowanych przez przepływomierze owalno-kołowe serii DON.