Przepływomierz pływakowy VKP do montażu w dowolnej pozycji

Przepływomierz pływakowy o zmiennym przekroju przepływu to nadal najczęściej stosowane urządzenie do pomiaru przepływu. Model VKP również pracuje w oparciu o tę sprawdzoną metodę pomiarową.

Jednak zamiast stożkowej rury pomiarowej zastosowano specjalny pływak, który wyposażony jest w kryzę o ostrych krawędziach. Umieszczony jest w odpornej i wytrzymałej obudowie z polisulfonu. Medium przepływa przez kryzę pływaka, pokonując siłę oporu stalowej sprężyny zwrotnej, unosząc go na odpowiednią wysokość. Aktualna wartość przepływu odczytywana jest bezpośrednio ze skali naniesionej na korpusie pomiarowym przepływomierza. Dzięki zastosowaniu sprężyny zwrotnej i specjalnego stożkowego pływaka z kryzą, urządzenia te są zdecydowanie mniejsze niż tradycyjne przepływomierze pływakowe o zmiennym przekroju przepływu. Są idealnym rozwiązaniem do pomiaru przepływu w maszynach, czy agregatach.

Urządzenia te mogą być montowane w dowolnym położeniu bez konieczności dodatkowej kalibracji. Dlatego też mogą być stosowane w układach mobilnych lub też na instalacjach, gdzie używane są przyłącza elastyczne (np. węże). Dzięki zastosowaniu pływaka z kryzą o ostrych krawędziach przepływomierze VKP dobrze spisują się przy pomiarze przepływu cieczy lepkich, takich jak  olej, gdzie lepkość zmienia się wraz z wahaniem temperatury.

Specjalny pływak z otworami na zewnętrznej powierzchni pozwala na pomiar przepływu cieczy, w których cząstki stałe są mniejsze niż 400 µm. Dostępne są zakresy pomiarowe od 2 do 100 l/min wody lub oleju. Standardem są przyłącza gwintowane G1″ i 1″ NPT. Dostępne są również śrubunki mosiężne, końcówki PVC do klejenia lub gwinty G 1/2″ i G 3/4″. Prosta konstrukcja i mała ilość elementów składowych przepływomierza wpływa korzystnie na jego cenę. Dzięki temu przepływomierze serii VKP znajdują zastosowanie w szeregu aplikacjach. Dodatkowo przepływomierze mogą być wyposażone w nastawny zestyk bistabilny do monitoringu przepływu.